Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo je Upute za postupanje s građevinama oštećenim u potresu koje će se uklanjati o trošku RH:
- Izvršiti uvid u aplikaciju s označenim crvenim oznakama koje upozoravaju da oštećena građevina nije za uporabu te napraviti popis po lokacijama
- Zatražiti od JLS-a da dostave: podatke o oštećenim građevinama i njihovim vlasnicima (površini građevine – podaci DGU iz posjedovnog lista); potpisane izjave vlasnika da su suglasni da se njihova oštećena zgrada ukloni o trošku Republike Hrvatske (SUGLASNOST vlasnika za uklanjanje uništene zgrade– obrazac).
- Nakon dobivene suglasnosti (izjave vlasnika) ovlašteni projektanti koje će angažirati Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine (u daljnjem tekstu Ministarstvo), izrađuju elaborat postojećeg stanja u digitalnom i pisanom obliku i isporučuju ga Ministarstvu i Stožeru Civilne zaštite u Operativnom središtu.
- Ovlašteni službenik Državne uprave daje usmeni nalog (pisani otpravak usmenog naloga je obvezan) kojim naređuje da se oštećena građevina mora ukloniti.
- Nalog se dostavlja predstavniku Ministarstva u privremeno sjedište u zgradi Područnog ureda Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje u Petrinji, Trg Matice Hrvatske 18., koji izrađuje Plan izvršenja naloga za uklanjanje oštećenih građevina (Plan uklanjanja), vlasniku građevine i predstavniku JLS.
- Prema izrađenom Planu uklanjanja angažiraju se ugovorni izvođačis nalogom da pristupe uklanjanju oštećene građevine.
- Uklanjanje nadgleda (građevinski dnevnik i građevinsku knjigu) i ovjerava ovlašteni predstavnik Ministarstva u svojstvu nadzornog inženjera (bez imenovanja za nadzornog inženjera/ovlašteni inženjer za nadzor izvođenja građevinskih radova odnosno nadzor će vršiti građevinski inspektori prema posebnoj Odluci čelnika tijela a u skladu s Odlukom ili zaključkom Vlade RH – (izračun troškova uklanjanja bazirati će se na količini uklonjenog materijala (m3) uklonjenog materijala).
- Otpadni materijal nastao uklanjanjem oštećenih građevina privremeno se deponira na prethodno odabranu (i odobrenu) deponiju gdje se isti mora oporabiti – razdvojiti otpadne materijale prema vrsti, usitniti (drobiti) opeku i beton i sl. te po potrebi i uz suglasnost JLS-a iskoristiti u skladu s propisima.
- O uklanjanju oštećene građevine s osnovnim podacima pisanim putem obavještava se Državna geodetska uprava (DGU) radi brisanja građevine iz sloja katastra te upisa zabilježbe u vlasnički list. Nova građevina (zamjenska građevina) mora se evidentirati u katastru i vlasničkom listu.
- Sav deponirani materijal mora se ukloniti s privremenih deponija.
- Obračun troškova uklanjanja ovjerava se u Ministarstvu koje će izdatinalog za isplatu ugovornim izvođačima.
Više informacija možete pronaći putem POVEZNICE.
Izvor: https://mgipu.gov.hr/